ידועים בציבור הוא מושג שכולנו מכירים או שמענו בעבר, אך כמה מאיתנו מבינים לגמרי את המשמעות שלו? מהם התנאים להיחשב כידועים בציבור? האם זכויותיהם של ידועים בציבור שווים בדיוק כמו זוגות המתחתנים על פי הדין היהודי? סוגיית הידועים בציבור מעלה שאלות רבות וטל איטקין, עורכת דין בעלת ניסיון רב בתחום דיני המשפחה תשמח לפשט ולהסביר על לפחות חלק מהשאלות הבוערות. ידועים בציבור הם שני אנשים אשר רוצים לחיות ביחד, לנהל חיים משותפים ולהיחשב כזוג לכל דבר אך בגלל ההלכה היהודית אינם יכולים לעשות כך.

איטקין

אנשים שיהדותם מוטלת בספק, זוגות חד מיניים, זוגות מעורבים מבחינת הדת (למשל יהודיה ונוצרי), כהן וגרושה וזו רק רשימה חלקית של אנשים שיתקלו בבעיות מורכבות וסבוכות אם וכאשר יחליטו להתחתן אחד עם השני. עם הקמת המדינה, הוחלט כי כל ענייני המשפחה, הכוללים בין היתר נישואין וגירושין יהיו בחזקת ההלכה, כלומר בית הדין הרבי הוא זה שיקבע מי יכול להתחתן ומי לא.

אותם דוגמאות שהועלו ועוד דוגמאות אחרות מביאים למצב שבו אנשים אלו נופלים למעשה בין הכיסאות ובגלל המצב הזה לא יכולים למממש את הקשר שלהם ולמסד אותו הלכה למעשה. עבור אנשים אלו יש שתי חלופות עיקריות: נישואים אזרחיים אשר ייערכו מחוץ לישראל או להיחשב כידועים בציבור וליהנות כמעט מכל הזכויות להם זוכים הזוגות אשר נישאו בחתונה יהודית. ידועים בציבור אינם יזכו לכל ההטבות להם יהיו זכאים הנישאים בחתונה על פי הדין העברי ונכון לכתיבת שורות אלו עדיין אין שוויון מוחלט בין שניהם.

מוזמנים לבקר בבלוג של עו"ד טל איטקין

מתי ייחשבו שני אנשים לידועים בציבור?

טל איטקין מדגישה כי זוגות הרוצים להיחשב כידועים בציבור צריכים לעמוד בקריטריונים מסוימים, אך חשוב לציין כי מדובר בקריטריונים גמישים ולא מוחלטים. למשל זוג שמצוי בקשר זוגי של מספר חודשים יכול בהחלט להיקרא ידועים בציבור וזאת בניגוד לתפיסה המוטעית כי ידועים בציבור נחשבים לכאלה רק לאחר מספר שנים של זוגיות משותפת.

בנוסף, ידועים בציבור אינם מחויבים לשמירה על נאמנות מוחלטת או יחסית אישות וכאן עולה השאלה- מה בכל זאת הם התנאים הבסיסיים כדי להיות ידועים בציבור? ובכן, ידועים בציבור מחויבים לגור ביחד ולנהל משק בית משותף. במידה והם מבצעים את שני התנאים האלו הם רשאים לדרוש את זכויותיהם כידועים בציבור. על פי טל איטקין, הפער שבין זכויותיהם וחובותיהם של הזוגות המוגדרים ידועים בציבור ובין הזוגות הנישאו על פי ההלכה היהודית מצטמצם מדי יום ובכל יום זוכים הידועים בציבור לעוד ועוד החלטות בית משפט לטובתם. הסוגיה של דת ומדינה וההפרדה ביניהם עולה לדיון ציבור מדי תקופה, חלק מהאנשים שתלויים מאוד בדיון הציבורי הזה הם הידועים בציבור שמצד אחד חיים ביחד עם בן או ב הזוג ומנהלים חיים משותפים אך מצד שני אינם נחשבים במאת האחוזים לזוג אמיתי בישראל.