תוכנית עסקית

מדוע העסק שלכם חייב תוכנית עסקית?

למשקיעים ולפעמים אפילו ליזמים תוכנית עסקית היא מילה מקבילה למספר עמודי Word וכמה גיליונות Excel שהתמלאו בחלומות של איזה סטארטאפיסט. המונח שרווח "נייר סופג הכל" חוזר על עצמו בכל פעם שאתה כיזם מעוניין להציג את התוכנית שהכנת.

על אף שתוכנית עסקית היא מילת גנאי אצל רוב האנשים, עדיין אתה, כיזם, נדרש להציג אותה ולהשתמש בה ככלי לגיוס הון. התוכנית צריכה לתת תשובות לכלל השאלות של המשקיע ושל המייסדים. התוכנית היא כלי ניהולי ולא רק מספר עמודי Excel או Word, וזאת כמובן רק במידה ונבנה אותה בצורה נכונה ומתאימה למציאות העסקית בעולם האי-וודאות.

כל האפיקורסים לתוכניות העסקיות יישארו צודקים במידה ואנו "נזרוק" את הנתונים העסקיים על ה-Word, ועל כן חשוב להבין שתוכנית היא תוצר של תהליך פיתוח והבניית המיזם/העסק או ה-Startup שלך.

תוכנית עסקית הכנת תוכנית עסקית

תוכנית עסקית אופרטיבית היא תולדה של תהליך הפיתוח, היא תקנה לנו את כל הידע הדרוש בתהליך הקמת המיזם.

מספר נקודות חשובות ליצירת תוכנית שתאפשר לנו להבין את העסק טוב יותר

קיימים מספר היבטים שצריכים להתייחס אליהם בתהליך הכתיבה והניתוחים הפיננסים:

  1. היבט אסטרטגי – הגדרת הפעילות העסקית, אופי החברה, מבנה פעילות עסקית וכד'
  2. היבט שיווקי – בחירת השוק, נתונים עסקיים, מבנה העסקי, פוטנציאל שיווקי וקהל יעד
  3. היבט פיננסי – המודל העסקי, השקעות, הכנסות והוצאות, תזרימי מזומנים וניתוח פיננסי כולל להשקעה והחזר השקעה
  4. היבט טכנולוגי/מוצר – המוצר, כיצד הוא עובד, יתרונות וחדשנות על פני המתחרים וכד'

את כל ההיבטים הללו עוטף עולם המידענות, אשר יקנה את כלל המידע והעוגנים העסקיים לשם בחינה, ניתוח, אימות וכתיבת החומרים העסקיים. כל היבט הוא יחידה עצמאית אבל החיבור בניהם הוא בעל חשיבות עליונה. האינטגרציה בין כל הערוצים השונים תוך הסקת המסקנות והניתוחים הנדרשים, הם אלו שיובילו אותנו ליצור את התוכנית האופרטיבית שנוכל להפיק ממנה מידע, ידע וכל משקיע ושותף ירגיש שהנתונים והכתיבה נעשו עם ביסוסים וקשר ישיר לעולם העסקי.

פיתוח התוכנית העסקית יכלול מספר יחידות עסקיות מקצועיות שיאפשרו לתכנן נכון יותר את פעילותו העסקית העתידית וזאת על ידי שילוב מחלקות פיננסי, שיווקי, ניהולי ומידע על העסק והשוק.  תוכנית עסקית טובה לעסקים היא כזו אשר משלבת את המידע, הידע והניסיון הרב שרכש יוצר התוכנית בפעילותיו העסקיות הרבות וכמו כן את היכרותו עם עולם גיוס ההון.